Jdi na obsah Jdi na menu
 


O chovu

Pár zásad chovu v rámci projektu:

  1. Minimální věk pro nakrytí samice devila je pět měsíců a váha by měla být přinejmenším 300 g. Minimální věk pro samcem devilem je půl roku a váha by měla být minimálně 350 g. Mláďata odstavujeme až v pátém týdnu věku. To jsou obecná pravidla pro jakýkoliv chov, ale raději je tu připomínám.
  2. Vzhledem k tomu, že devilové v českém chovu pocházejí převážně z jednoho zdroje a mezi jednotlivými zvířaty nejsou jasné příbuzenské vazby, považujeme krytí těchto devilů mezi sebou za úzkou příbuzenskou plemenitbu a jako k takové k ní přistupujeme. Neznamená to, že ji rovnou vylučujeme, ale při takovém krytí musíme mít na paměti možná rizika.
  3. Pro spojení s devilem vybíráme zvířata s vícegeneračním rodokmenem, kde máme znalosti o povaze a zdraví předků. Potkan by měl mít jasnou barvu, znaky a varietu, měl by odpovídat standardu a v genech pro barvy by měl být homozygotní, aby bylo jasné, co za geny jeho potomci s devilem nesou, bez ohledu na vzhled. Ideální jsou samci a samice, kteří už vrh měli a jejich potomci byli bez záhadných znovuobjevení kdovíjaké barvy.
  4. Do linií devilů se snažíme nevnášet příliš mnoho genů jiných barev, alespoň ne dokud genetika devilů nebude jasná. Platí to zejména pro zesvětlující geny pro béžovou (fawn) a šampaňskou (topaz) barvu, mink barvy a perlovou. Obecně kumulace příliš mnoha genů pro barvy je na škodu. Devily se snažíme křížit pouze s aa nebo A- zvířaty z čistých linií, u kterých je známo, že nenesou další barevné geny nebo.
  5. Linie devilů se často kříží s liniemi siamských a albinotických zvířat, z toho důvodu považujeme za vhodné se v krytí pokud možno vyhýbat znakatým zvířatům s velkým podílem bílé, abychom se vyhnuli vedlejším produktům jako je "hooded albín" a pod.